Jeszcze jedno lub dwa pokolenia temu filatelistyka czy numizmatyka były popularnym hobby. Dzisiaj mało które dziecko potrafi w ogóle wytłumaczyć co znaczą te pojęcia. Czy to oznacza, że dawne zainteresowania całkowicie wymarły? Czy może jest jeszcze szansa na przekazywanie klaserów i segregatorów z ojca na syna?
Początki hobby zwanego obecnie filatelistyką to rok 1864, w którym kolekcjoner Georges Herpin stworzył tą nazwę dodając do siebie dwa słowa pochodzące z greki – philein oraz atelia. Od tego czasu zbieranie znaczków stało się oficjalne nazwanym zainteresowaniem. Aż do XXI wieku było to hobby uważane za najbardziej popularną rozrywkę kolekcjonerską – zarówno wśród ludzi młodych jak i starszych.
Nie inaczej było z numizmatyką, która do dziś jest popularna, jednak nie w tak intensywnej formie jak prze cały wiek XX. Ogólnie jest to określenie nauki zajmującej się badaniem starych monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. Kolekcjonerzy zaczerpnęli jednak ten termin do nazewnictwa hobby polegającego również na zbieraniu pieniędzy z różnych krajów i okresów czasu.
Zbieranie znaczków i monet to jedne z zainteresowań, które i tak wytrzymały próbę czasu. Do dziś jest to hobby, która stało się pasją wielu ludzi, także w Polsce. Spadek popularności z nadejściem XXI wieku można tłumaczyć przede wszystkim dynamicznym rozwojem technologii. Dla dzisiejszej młodzieży istnieją bardziej interesujące, wirtualne sposoby spędzania czasu niż tradycyjne kolekcjonerstwo.
Filatelistyka czy zbieranie monet to nie jedyne hobby, których czas świetności przeminął. Oto przykłady dawnych pasji, które nie są już dziś tak popularne:
- zbieranie tzw. „karteczek” – kartek różnego formatu z różnymi grafikami, np. postaciami z filmów i bajek – popularne wśród dzieci i młodzieży w latach 90.
- zbieranie kart telefonicznych na impulsy – popularne odkąd w XX wieku zaczęto je produkować. Posiadały wizerunki zabytków, panoramy miast czy postacie zwierząt.
Jak widać moda na hobby przemija tak jak trendy na ubrania czy fryzury. Za kilkadziesiąt lat z pewnością nikt już nie będzie pamiętał o np. Pokemonach. Być może filatelistów jest niewielu, ale z pewnością prawdziwych pasjonatów nie zabraknie nigdy.